2015/07/02

Siedem sposobów radzenia sobie ze stresem


Stres oraz różnego rodzaju sytuacje stresowe są na stałe wpisane w codzienność każdego człowieka. Pojawia się on zazwyczaj w takich momentach, kiedy to piętrzą się różnego rodzaju problemy, nawarstwiają się sprawy do załatwienia, a nasze zobowiązania oraz obowiązki zaczynają ze sobą kolidować - i nagle okazuje się, że doba jest za krótka. Staramy się za wszelką cenę pogodzić jedno z drugim, zaczynamy ograniczać ilość godzin snu, podczas którego nasz organizm najlepiej się regeneruje. To właśnie w takiej sytuacji każdy usiłuje powrócić do równowagi i zniwelować różnice pomiędzy naszymi możliwościami, a wymaganiami danej sytuacji - stresorem.


Źródło
Istnieje kilka, sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Oto one:

DOCEŃ, TO CO MASZ
Czujesz, że zaczyna Cię przerastać to, co dzieje się w Twojej codzienności? Zbyt wiele problemów nawarstwiło się w krótkim okresie czasu? Zastanów się wtedy nad tym, za co jesteś wdzięczny życiu i doceń to co masz. Takie postępowanie nie tylko poprawia nastrój, ale przede wszystkim zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu).

KUMULOWANIU NEGATYWNYCH EMOCJI - MÓW NIE
Czujesz, że jest w Tobie zbyt wiele negatywnych emocji? Idealnym sposobem na pozbycie się zdenerwowania lub złości jest... wykonywanie ćwiczeń fizycznych lub długi spacer. Takie czynności rozładowują napięcie psychiczne, dlatego warto pamiętać o ich regularności, ponieważ skutkują one wzrostem poziomu endorfin, co wpływa zarówno na poczucie zadowolenia, jak i wewnętrzny spokój.

PAMIĘTAJ O ASERTYWNOŚCI
Unikaj nadmiernych obowiązków. Jeżeli jesteś świadomy tego, że nie dysponujesz taką ilością czasu, aby przyjąć kolejne zobowiązanie - powiedz "nie". Pamiętaj o tym, że świat się nie zawali, gdy komuś odmówisz.

ZRELAKSUJ SIĘ
Czujesz, że jesteś przemęczony? Odpocznij. Czasami nie potrzeba wiele, w zupełności wystarczy krótki spacer, dwudziestominutowa kąpiel, ulubiona muzyka lub cokolwiek innego, co sprawia Tobie przyjemność. 

MYŚL POZYTYWNIE
Pamiętaj o tym, że pozytywne myślenie zwalcza początkowe etapy stresu, ze względu na to, że koncentrujemy swoją uwagę na czymś zupełnie innym. W życiu każdego człowieka pojawiają się jakieś trudności, i przez to często z trudem przychodzi nam koncentracja na pozytywnym myśleniu - ale nie poddawaj się! Pomimo początkowych trudności, jesteś w stanie wypracować takie zachowanie.

RADOŚĆ Z MAŁYCH RZECZY
Miewasz czasami takie momenty, że przerasta Cię pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym? Masz zbyt dużo obowiązków? A kłopoty rozmnażają się z dnia na dzień? Postaraj się cieszyć z małych rzeczy. Z pozoru nic wielkiego: wspólny obiad z rodziną, rozmowa z kimś bliskim, spacer, a nawet bez pośpiechu wypita poranna kawa. Właśnie takie zdarzenia wśród wszystkich problemów i zmartwień umykają nam w codzienności - doceń te małe chwile.

POROZMAWIAJ
Wychodź do ludzi i rozmawiaj: ze współmałżonkiem, narzeczonym, przyjaciółką, rodzeństwem, lub z kimkolwiek z rodziny. Mów o swoich problem i zmartwieniach, ponieważ z jednej strony częste omawianie takich spraw z kimś bliskim, powoduje, że człowiek "przepracowuje" dany problem, a z drugiej rozmawianie o tym, może sprzyjać odnajdowaniu konstruktywnych rozwiązań. 


Prócz siedmiu, omówionych powyżej sposobów radzenia sobie ze stresem oraz zmniejszaniu jego poziomu - mogłabym wymienić znacznie więcej. Jednak nie oto chodzi - należy pamiętać o tym, że w ludzkie życie na stałe zostały wpisane różnego rodzaju problemy i kłopoty, a człowiek pomimo wielu przeszkód i trudności powinien próbować nauczyć się funkcjonowania w codzienności i radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Każdy indywidualnie powinien wypracować sobie swój sposób na radzenie sobie ze stresem, wsłuchać się w samego siebie i zastanowić się nad tym, co zmniejszy poziom stresu, ponieważ nikt za nas nie znajdzie złotego środka. 

2 komentarze:

  1. Oj żeby tak wszystkie sposoby dało się połączyć i wprowadzić w życie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim jest to duża praca nad samym sobą, dlatego warto próbować.

      Usuń

TOP