2015/10/05

Jak przygotować dziecko do rodzeństwa?


Pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka jest bardzo ważnym i dużym wydarzeniem nie tylko dla Ciebie i Twojego współmałżonka, babć i dziadków, ale przede wszystkim dla tego pierworodnego dziecka. Pamiętaj o tym, że dla kilkuletniego dziecka - i o takich będzie mowa w niniejszym artykule - taka zmiana codzienności, jak pojawienie się rodzeństwa jest bardzo dużą zmianą i przeżywa ją bardzo intensywnie. W końcu do tej pory zarówno mama, jak i tata, byli tylko do jego dyspozycji, a teraz swój czas będą dzielić na dwoje dzieci, w tym noworodka, który będzie wymagał więcej uwagi.

Jak poradzić sobie z przygotowaniem dziecka do rodzeństwa? I pojawienia się w domu nowego członka rodziny? Co zrobić, aby starsze dziecko nie było zazdrosne o młodsze? 


ROZMOWA

Odpowiednio wcześnie powiedz dziecku, że zostanie bratem, albo siostrą. Wytłumacz, że w brzuszku mamy znajduje się dziecko, i gdy już urośnie zamieszka razem z wami. Dzieci lubią jasne i klarowne sytuacje. A niespodzianka, że mama nagle wraca  do domu z niemowlakiem, gdy dziecko o niczym nie wie, może spowodować, że relacje pomiędzy rodzeństwem nie będą należały do najlepszych. Czasami wydaje nam się, że dziecko nie jest w stanie zrozumieć pewnych rzeczy, między innymi związanych z tym, że w waszej rodzinie pojawi się drugie dziecko - nic bardziej mylnego. Dzieci naprawdę potrafią wiele zrozumieć, łącznie z takimi zmianami jakie wynikają z pojawienia się rodzeństwa, tylko trzeba z nimi porozmawiać.

POKAŻ ŚWIAT NIEMOWLAKA

Przygotuj swoje pierworodne dziecko na to, co będzie się działo w waszym domu po urodzeniu niemowlaka. Dobrze jest opowiedzieć także o tym, jak wyczekiwaliście na ten moment, aż dziecko się w końcu urodzi i pokazanie tego jak bardzo było i jest dla was ważne - w ten sposób, gdy pojawi się niemowlę w waszym domu starszak łatwiej zniesie wasze zaangażowanie wokół młodszego dziecka. 
Idealnie sprawdzą się również książeczki dla dzieci związane z pojawieniem się rodzeństwa:
  1. Franklin jest starszym bratem lub Franklin czeka na siostrzyczkę Paulette Bourgeois i Brenda Cark,
  2. Natalka będzie miała rodzeństwo Betina Gotzen- Beek i Christie Merz,
  3. Wszystkich was kocham najbardziej Sam McBratney.
Dobrze również jest oswajać dziecko z obecnością innych dzieci nie tylko w podobnym wieku, ale i młodszymi, dlatego idealną sytuacją byłoby, gdyby w naszym otoczeniu znajdowała się inna rodzina z niemowlęciem.

PLUSY BYCIA STARSZYM

Przygotuj dziecko na to, że nowy brat lub siostra na samym początku będzie przede wszystkim leżało, spało, piło mleko i załatwiało się w pieluszkę; że nie potrafi nie tylko mówić o swoich potrzebach, które wyraża przez swój płacz, ale nie potrafi się także bawić. Jest to bardzo dobra okazja na to, aby pokazać dziecku nie tylko jak to fajnie być starszym, ale także pochwalić za to, ile już do tej pory się nauczyło i osiągnęło: częściowa samodzielność podczas codziennych czynności, trening czystości, możliwość bawienia się, oglądania dobranocek, jedzenia innych produktów jak mleko.


CO PO URODZENIU DZIECKA ?

Przede wszystkim angażuj starsze dziecko w waszą codzienność: już trzyletnie dziecko możesz poprosić o podanie/przyniesienie z drugiego pokoju pieluszki lub podanie szamponu podczas kąpieli niemowlaka. Dziecko wtedy czuje się ważne i potrzebne. Młodsze dzieci szybko się nudzą, dlatego warto używać nowych form zabawy: podczas gdy Ty przewijasz dziecko, starsze może przewijać lalkę-niemowlę, gdy Ty karmisz lub usypiasz, to dziecko robi to samo ze swoją zabawką. Warto również połączyć obowiązki z zabawą, podczas gdy Ty przygotowujesz obiad, dziecko może Ci w tym współtowarzyszyć: dla Ciebie będzie to pomoc, a dla dziecka zabawa.

Jeżeli jednak zauważysz, że Twoje starsze dziecko zaczyna "cofać się" w rozwoju i naśladuje zachowania młodszego rodzeństwa poprzez zakładanie sobie pieluszki, ssanie palca, bądź zaczyna prosić o butelkę - to znak, że potrzebuje więcej Twojej uwagi. Warto wtedy poświęcić więcej czasu pierworodnemu dziecku, a wspomniane zachowania po prostu zanikną.

1 komentarz:

  1. Oj tak zdecydowanie warto uświadamiać dziecko, że może być starszym bratem albo starszą siostrą i że wtedy musi się opiekować dzidziusiem

    OdpowiedzUsuń

TOP