2015/12/20

Organizacja w przedświątecznej gorączce


Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz to większymi krokami. Z dnia na dzień myślimy tylko o tym, ile jeszcze w tym codziennym biegu uda nam się przygotować do świąt. Często całe to świąteczne sprzątanie i gotowanie, po prostu spędza nam sen z powiek. Perspektywa zbliżających się świąt powoduje, że najczęściej myślimy nie o czasie spędzonym z bliskimi, ale o tym, że czasu coraz mniej, a ilość rzeczy do zrobienia maleje w żółwim tempie.

Co zrobić, aby w ten czas około świąteczny spędzić z bliskimi, bez niepotrzebnego stresu i nerwów związanych z ich przygotowaniami? 


Zorganizuj się
Usiądź i zastanów się nad tym, co masz do zrobienia i przygotuj sobie listę.  Jednak robiąc ją, skoncentruj się przede wszystkim na priorytetach, na tym co jest najważniejsze. Zrobienie samej listy to nie wszystko, określ czasowo, kiedy robisz daną rzecz. 

Realnie oceń swoje możliwości
Jednak określając czas wykonania danego zadania, zastanów się dokładnie nad realnością jego wykonania. Z listą zadań do wykonania, nie chodzi o to, aby wypisać jak najwięcej punktów (rzeczy do zrobienia) w najkrótszym czasie, aby z językiem na brodzie pędzić od jednego, do drugiego punktu.

Pilnuj terminów
Jeżeli stworzyłaś listę zadań i rzeczy do zrobienia, a wraz z tym określiłaś czasowo ich wykonanie. Staraj się pilnować terminów, dzięki temu będziesz spokojniejsza, że wyrobisz się ze wszystkim w wyznaczonym czasie. 

Deleguj zadania
Nie musisz robić wszystkiego sama, porozdzielaj zadania na innych członków rodziny. Zadania dobieraj do wieku i możliwości bliskich. Jednak, gdy lubisz robisz wszystko sama, nie dziw się, że brakuje Ci czasu. Wiele osób uważa, że delegowanie zadań jest oznaką słabości, ale tak nie jest. Jeżeli powierzamy komuś bliskiemu jakieś zadanie, to świadczy to zaufaniu.

Wielozadaniowości mów NIE
Myślisz, że jeżeli będziesz robiła kilka zadań w jednym czasie (multitasking), to będzie to pożyteczne? Nic bardziej mylnego - podczas wykonywania kilku czynności bardzo angażujących w jednym czasie, spada nasza efektywność i potrzebujemy na to więcej czasu, aniżeli każde zadanie byłoby wykonywane osobno. 

Odpoczywaj
Pamiętaj w tym czasie o sobie. Znajdź chwilę na krótki spacer, relaksującą kąpiel, słuchanie ulubionej muzyki lub nicnierobienie. Dzięki temu Twoja koncentracja uwagi nie będzie spadać, a Ty będziesz efektywniej wykonywać kolejne zadania.
~
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne podczas organizacji czasu w najbliższych dniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP