2016/01/17

Bądź Panem swojego czasu!


Nowy Rok rozpoczęliśmy od przygotowania listy i postanowień na najbliższe dwanaście miesięcy. Jeżeli kierowałeś się w układaniu swojej listy wskazówkami, które były opisane zarówno w tym artykule poświęconym tematyce, co zrobić, aby zrealizować swoje noworoczne cele oraz w tym, gdzie omówiłam kilka podstawowych elementów prawidłowo sformułowanego celu - Twoja lista z postanowieniami jest nie tylko dobrze sformułowana, ale i skończona.

Jednak, gdy wracasz z pracy przerasta Cię ilość domowych obowiązków, i zanim znajdziesz czas dla siebie musisz najpierw położyć dzieci spać? A gdy w końcu wszystko już zrobisz, a dzieci śpią w swoich łóżkach po prostu nie masz siły na to, aby robić cokolwiek? I postanowienie o regularnych ćwiczeniach w czwartkowe popołudnie, rozbijają się pustym echem o kant kanapy, na której leżysz?

Jesteś w odpowiednim miejscu, ponieważ dziś napiszę o tym jak umiejętnie zorganizować swój czas, aby znaleźć chwilę na realizację nie tylko noworocznych postanowień, ale także, żeby złapać oddech.ZAPLANUJ SWÓJ TYDZIEŃ
Masz nowy kalendarz? Albo niewykorzystany notes? Zeszyt? Wykorzystaj go, i planuj swój czas. Nie mam na myśli tego, aby zaplanować każde pięć minut swojego życia - nikt nie jest w stanie tego zrobić. W niedzielne popołudnie znajdź kwadrans dla siebie i zaplanuj to, co masz do zrobienia przez najbliższe siedem dni.

TRZYMAJ SIĘ TERMINÓW
Skoro poświęciłeś swój wolny czas i zaplanowałeś już najbliższe dni, zrób wszystko, aby dotrzymać terminów. Odłożonych zadań nikt za nas nie wykona i będą przekładane w nieskończoność.  

WYZNACZ PRIORYTETY
Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze - i według subiektywnej rangi ważności  realizuj zadania. Codziennym biegu i natłoku obowiązków często zapominamy o priorytetach.

DELEGUJ ZADANIA
Nie musisz robić wszystkiego sam i nie wszystkie obowiązki muszą być Twoim problemem i zobowiązaniem. Znacznie łatwiej będzie Ci, jeżeli zaczniesz delegować zadania na innych domowników. Pamiętaj tylko o tym, aby dobierać domowe czynności do wieku.

NIE PRZERYWAJ ZADAŃ
Jeżeli realizujesz zadania według swojej listy, którą udało Ci się przygotować, albo zmobilizowałeś się do tego, aby coś zrobić - nie przerywaj tego. W ten sposób odwracasz swoją uwagę od wykonywanej czynności, i później będziesz musiał włożyć więcej pracy, aby ponownie skoncentrować się nad wykonywanym zadaniem.

UNIKAJ ROZPRASZACZY
Największym wrogiem efektywności wykonania jakiegoś zadania są tak zwane rozpraszacze. To nic innego jak: portale społecznościowe, telewizja, głośna muzyka, itp. Jeżeli pracujesz przy komputerze nie sprawdzaj co chwilę poczty i swojego profilu na portalu społecznościowym.

Mam nadzieję, że te proste wskazówki przydadzą Ci się podczas codziennej organizacji i łatwiej będzie Ci przychodziło efektywne zarządzanie własnym czasem, przez co znajdziesz choć chwilę dla siebie. Takie momenty w naszej codzienności są ważne i cenne dla każdego, przede wszystkim dla zdrowia psychicznego - dlatego warto popracować nad zarządzaniem swoim czasem, aby znaleźć chwilę tylko dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP