2016/01/07

O formułowaniu celów i postanowień


Witajcie w Nowym Roku!

Jak mijają Wam pierwsze dni stycznia?
Stworzyliście już swoje własne listy postanowień i celów na najbliższe dwanaście miesięcy?

Jeżeli nie - to znaleźliście się we właściwym miejscu, ponieważ dziś będzie mowa o tym, czym kierować się w tworzeniu takiej listy celów i zadań. A jeżeli układanie takiej listy macie już za sobą, to możecie sprawdzić, czy aby na pewno Wasze cele zostały prawidłowo postawione, oraz czy obraliście prawidłowy kierunek.

Formułowanie celów, formułowanie postanowień

REALIZUJ SWOJE CELE
Najważniejsze w postanowieniach i celach noworocznych jest to, aby były to faktycznie Twoje cele i Twoje priorytety na najbliższe miesiące. Zastanów się nad tym, czy zmiany, które zaplanowałeś lub masz zamiar wprowadzić w swoje życie są Twoimi celami, czy celami Twoich bliskich? Nie staniesz się szczęśliwy realizując marzenia i postanowienia innych.

MIERZ SIŁY, NA ZAMIARY
Podczas wypisywania swoich celów na Nowy Rok dochodzisz do wniosku, że lista nie ma końca? I okazuje się, że masz zamiar przewrócić swoje życie do góry nogami? Zastanów się nad tym czy będziesz w stanie to wszystko zrealizować? Czy przypadkiem Twoja ambicja Cię nie przerasta i pomimo szczerych chęci, nie będziesz w stanie czegoś zrobić? Określ mniej celów, ale poświęć się im w stu procentach i zrealizuj je.

MAŁYMI KROKAMI DO CELU
W poprzednim artykule  "Jak nie zmarnować, a zrealizować noworoczne cele?" wspominałam o metodzie małych kroków. W tym przypadku jest ona również bardzo ważna, ponieważ ważne jest to, aby jeden cel rozdzielić na kilka mniejszych, i sukcesywnie dążyć do jego realizacji. Inna kwestia również dotyczy tego, że zbyt długie odroczenie osiągnięcia danego celu negatywnie wpływa na Twoją motywację.

CECHY CELU?
Tak! Każdy Twój cel, postanowienie jakie wybrałeś sobie na bieżący rok powinien posiadać kilka podstawowych cech tylko, po to, abyś miał pewność, że zostanie on zrealizowany. Czym powinno się charakteryzować Twoje każde postanowienie na ten rok? Przede wszystkim musi być REALNY i OSIĄGALNY, czyli najzwyczajniej musisz być przekonany i świadomy tego, że będziesz w stanie go zrealizować. Nie twórz postanowień wysokich lotów, których nie będziesz miał możliwości wprowadzić w życie. Kolejna istotna cecha celu lub postanowienia to OKREŚLENIE REALIZACJI W CZASIE. Tego typu działanie pobudza WIZUALIZACJĘ CELU, a wraz z tym wzrasta prawdopodobieństwo jego realizacji.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam odpowiednio sformułować cele, bo właśnie od takich szczegółów zależy to, czy uda nam się osiągnąć postanowienia.

Ja swoją listę już mam.
A Ty?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP