2017/07/19

Dobra kłótnia nie jest zła - czyli parę słów o konstruktywnej kłótni


Większość osób żyjący w stałych związkach kłótnię traktuje jako coś negatywnego - a z reguły kłótnia wynika głównie z różnicy zdań na określony temat związany najczęściej z jakimś aspektem życia codziennego, lecz nie tylko. Zazwyczaj kłótnie wpływają w dość destruktywny sposób na związek dwojga ludzi, niezależnie od tego jaki jest to związek - małżeński, partnerski, czy też relacja z bliskimi dla nas osobami. 


Jednak dobra kłótnia, a taka jest kłótnia przeprowadzona w sposób konstruktywny wzmacnia związek dwojga ludzi i zacieśnia więzi - dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach konstruktywnej kłótni.

JAK SIĘ KONSTRUKTYWNIE KŁÓCIĆ?TRZYMAJ SIĘ ROZMOWY

Należy skoncentrować się dwóch kwestiach: istocie sporu/kłótni oraz tego, co jest tu i teraz. Podczas rozmowy nie warto jest powracać do tego było kiedyś i do dawnych błędów, ponieważ nie wpływa to pozytywnie na zakończenie i rozstrzygnięcie konfliktu.


UŻYWAJ KOMUNIKATU 'JA'

Pamiętaj o tym, aby mówić o sobie, swoich własnych uczuciach oraz o tym w jaki sposób wpływa na Ciebie zachowanie Twojego partnera i jakie to zachowanie wzbudza w Tobie emocje.

NIE UOGÓLNIAJ

Nie należy uogólniać, dlatego warto wystrzegać się takich wyrażeń jak: zawsze, nigdy, Ty jesteś... Tego rodzaju wyrażenia szufladkują partnera/współmałżonka, a przecież nikt nie jest zawsze zły.

NIE OCENIAJ DRUGIEJ OSOBY

Pamiętaj o tym, aby nie oceniać swojego partnera, tylko jego działanie. Tym sposobem zamiast powiedzieć Jesteś nieodpowiedzialny. Spóźniłeś się! Można powiedzieć: Zdenerwowało mnie (komunikat 'ja') to, że się spóźniłeś.

NIE KRZYCZ

Zwracaj szczególną uwagę na to, aby unikać podnoszenia głosu oraz krzyczenia na drugą osobę. Pamiętaj o tym, że krzyk jest formą przemocy wobec drugiej osoby.

NIE PORÓWNUJ

Nie porównuj partnera do kogoś innego, nie wpływa to w pozytywny sposób na rozwiązanie sporu. W końcu nikt nie lubi być porównywany do kogoś. 

SŁUCHAJ

Uważne oraz aktywne słuchanie jest bardzo przydatną, i jednocześnie trudną umiejętnością. Należy pozwolić i umożliwić wypowiedzenie się partnerowi, aby móc go jak najlepiej zrozumieć. Można parafrazować wypowiedzi drugiej osoby w celu upewnienia się, że dobrze zrozumiałeś jego słowa. 

NIE DOMYŚLAJ SIĘ

Wszelkie próby domyślania się tego, co partner miał na myśli najczęściej prowadzi do zupełnie niepotrzebnych porozumień. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, po prostu zapytaj i upewnij się - to pomoże zrozumieć istotę Waszego problemu. 

CZAS

Bardzo ważne jest to, aby wszelkie konflikty rozwiązywać na bieżąco, a nie odkładać ich nie wiadomo jak długo w czasie. A gdy czujesz, że jest w Tobie zbyt wiele negatywnych emocji - wyjdź na krótki spacer, złap oddech i wróć.


ZASADY ZASADAMI, ALE...


... życie pisze swoje własne scenariusze. Trudno jest przestrzegać pewnych zasad w trakcie kłótni z bliską osobą, w momencie kiedy to znajdują się w nas różnego rodzaju negatywne emocje. Dlatego konstruktywna komunikacja w związku jest bardzo trudna, ale warto pracować nad sobą, aby opanować zasady konstruktywnej kłótni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP