2016/03/14

Jak dbać o relację małżeńską?


Był ślub, kościelny lub cywilny, mniejsze lub większe przyjecie weselne albo uroczysty obiad dla najbliższych - i od tego momentu tworzycie rodzinę. Mniejszą lub większą. Z dziećmi młodszymi lub starszymi. A może decyzja o powiększeniu waszej rodziny jeszcze przed Wami? Niezależnie od tego na jakim etapie małżeństwa się znajdujecie, to o relacje pomiędzy współmałżonkami zawsze należy dbać.

Trwałość relacji małżeńskiej jest bardzo ważnym i istotnym elementem w tworzeniu więzi pomiędzy małżonkami. Zarówno mąż, jak i żona w takim samym stopniu zobowiązani są do tego, aby dbać o związek, starać się oraz rozwiązywać problemy i konflikty w sposób konstruktywny. 

W jaki sposób można dbać o relację małżeńską?


Przede wszystkim należałoby zacząć od ZNALEZIENIA CZASU dla siebie nawzajem. Nic nie wzmacnia tak relacji jak wspólnie spędzony czas, który możemy poświęcić współmałżonkowi - nawet jeżeli jest to w codziennym zabieganiu wspólnie zjedzona kolacja. Kolejną, bardzo ważną kwestią, która wpływa na relację małżeńską jest SZCZEROŚĆ pomiędzy współmałżonkami i ROZMOWA o tym, co nas martwi i jakie mamy problemy. Warto pamiętać o tym, żeby być nie tylko WYROZUMIAŁYM i STARAĆ SIĘ ZROZUMIEĆ DRUGĄ OSOBĘ, ale także zrobić wszystko i w ramach możliwości POMAGAĆ sobie nawzajem w rozwiązywaniu mniejszych i większych problemów, a także WSPIERAĆ SIĘ w swoich codziennych poczynaniach. 

Jednak prócz wspólnego spędzania czasu, należy pamiętać o czymś takim jak TOLERANCJA PRYWATNOŚCI polegająca na niczym innym jak na akceptacji, tolerowaniu i wspieraniu zainteresowań współmałżonka, a także kwestii związanych z rozwojem osobistym. W końcu każde z małżonków prócz wspólnych zainteresowań ma swoje własne pasje i hobby. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać to KOMPLEMENTOWANIE i DOCENIANIE współmałżonka. W końcu powiedzenie czegoś miłego bliskiej osobie na pewno w pozytywny sposób wpłynie na jej samopoczucie danego dnia. O docenianiu wydaje mi się, że nie trzeba zbyt wiele pisać, w końcu każdy z nas lubi, gdy jego praca (np. domowe obowiązki) są doceniane.

Wspólnym mianownikiem tych wszystkich czynników związanych z budowaniem odpowiednich relacji i więzi małżeńskiej jest - KOMUNIKACJA, polegająca na przekazywaniu swoich własnych uczuć, przemyśleń i spostrzeżeń. Dobra, czyli prawidłowa komunikacja jest konieczna do podtrzymania więzi małżeńskiej i sprzyja między innymi unikaniu niepotrzebnych konfliktów i pogłębianiu uczucia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP