2016/05/16

Jaka część mózgu odpowiada za podejmowanie codziennych decyzji?Każdego dnia podejmujemy najróżniejsze decyzje związane z codziennym życiem - poczynając od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na tym w co się ubrać. Badacze z Uniwersytetu w Saint Louis (Washington University School of Medicine) wykazali, że niewielki obszar mózgu odgrywa istotną rolę w podejmowaniu codziennych decyzji. Jednak nie do końca jest jasne w jaki sposób tak mały obszar mózgu jest w stanie podejmować nieskończenie wiele decyzji.


Naukowcy badając małpy makaki podczas dokonywania wyboru pomiędzy poszczególnymi sokami odkryli, że neurony znajdujące się w korze oczodołowej (orbitofrontal cortex - OFC) przechodzą proces przemapowania, dzięki czemu makaki były w stanie podjąć decyzję pomimo zmieniających się okoliczności. W poprzednich badaniach przeprowadzonych przez profesora neurologii Camillo Padoa-Schoppa zidentyfikowano różne grupy neuronów w korze oczodołowejDzielą się one na grupę, która ma przypisaną konkretną wartość do danej opcji oraz grupę, która odpowiedzialna jest za podjęcie konkretnej decyzji. Można powiedzieć, że te obydwie grupy neuronów znajdujące się w korze oczodołowej tworzą obwód neuronów odpowiedzialnych za tworzenie decyzji. Obwód ten ulega reorganizacji (przemapowaniu) i jest uzależniony od konkretnych okoliczności.

Podczas eksperymentów przeprowadzonych przez Padoa-Schioppa i Jue Xie (doktorant) na wspomnianych wcześniej małpach makaki użyto soków o dwunastu smakach. W pierwszej próbie makaki podejmowały decyzje związane z wyborem soku z dwóch smaków - jabłkowy czy winogronowy. Natomiast w drugiej próbie wybierały z dwóch innych soków - kiwi lub brzoskwinia. Okazało się, że ta grupa neuronów znajdująca się w korze oczodołowej, która była odpowiedzialna za wybranie soku jabłkowego, dzięki przemapowaniu i reorganizacji była odpowiedzialna za wybór soku brzoskwiniowego. 

Według Padoa-Schioppa komórki, do których przypisane są poszczególne opcje (np. sok jabłkowy czy winogronowy) noszą nazwę offer - value, co w dosłownym znaczeniu oznacza proponowaną wartość. Padoa-Schioppa mówi, że:

Jeśli będziemy wybierać pomiędzy rodzajami jedzenia, komórka proponowanej wartości będzie reprezentować wartość np. pieczonego kurczaka, ale jeśli będziemy wybierać pomiędzy inwestycjami finansowymi, ta sama komórka proponowanej wartości będzie reprezentowała wartość funduszy inwestycyjnych.

Jak widać poszczególne neurony cechuje duża elastyczność, jednak wszystkie neurony stanowiące cały obwód są bardzo stabilne. Połączenie tych dwóch ważnych cech powoduje, że niewielki obszar mózgu, jakim jest kora oczodołowa (orbitofrontal cortex - OFC) odpowiedzialny jest za podejmowanie codziennych decyzji i wyborów.

Washington University in St. Louis. (2016, May 9). Small brain area plays key role in making everyday decisions. ScienceDaily. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP