2016/07/13

Zaburzenia lękowe XXI wieku (fobie specyficzne)


Fobie są najczęściej występującą formą zaburzeń lękowych. Dziś w nawiązaniu do artykułu, który pojawił się jakiś czas temu o  tym, czym tak naprawdę są fobie i w jaki sposób można je podzielić, wyróżnić - przedstawię pięć fobii, które moim subiektywnym zdaniem są fobiami XXI wieku, przepełnionego po brzegi wszelkimi urządzeniami elektronicznymi oraz wszechobecnym dostępem do internetu. 


NOMOFOBIA
Jest to fobia związana z silnym lękiem przed pozostaniem nawet na chwilę bez telefonu, ponieważ osoba cierpiąca na to zaburzenie lękowe boi się, że zostanie odłączona od reszty świata. Wśród objawów można wymienić wręcz obsesyjne sprawdzanie poziomu naładowania baterii oraz nie przybywanie w miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Osoby z nomofobią nie mogą znieść myśli, że chociaż przez chwilę nie będą miały kontaktu z bliskimi i znajomymi. 

OBSELITOFOBIA
To takie zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się tym, iż osoba na nie cierpiąca żyje w przeświadczeniu, że jest kimś gorszym, ponieważ wszyscy z jego otoczenia mają lepsze telefony komórkowe.

TECHNOFOBIA
Jest to lęk przed wytworami współczesnej techniki: urządzeniami elektronicznymi (telefony, smartfony, tablety) oraz komputerami. Z jednej strony lęk ten występuje ponieważ człowiek nie jest w stanie zrozumieć ich działania, a z drugiej strony, że urządzenia te są wykorzystywane do szpiegowania i kontrolowania życia. 

DISCOMGOOGOLATION
Jest to zaburzenie, które nie ma polskiego odpowiednika, jednak polega na tym, że osoba na nie cierpiąca odczuwa bardzo silny lęk, gdy nie może uzyskać natychmiastowego dostępu do informacji w internecie. 

FOMO  i FOLO
Zaburzenie FOMO ( ang. fear to missing out) polega na tym, że osoba borykająca się z takim problemem odczuwa silny lęk i strach przed przeoczeniem czegoś co pojawia się w internecie i na różnego rodzaju portalach społecznościowych (facebook, instagram, snapchat, twitter). W efekcie taka osoba jest uzależniona od ciągłego sprawdzania informacji i statusów na wszelkich portalach.

W przypadku zaburzenia o nazwie FOLO (ang. fear of living offline) to mówimy o nim wtedy, gdy człowiek odczuwa silny lęk przed byciem offline. Co się z tym wiąże? Takie osoby zazwyczaj mają silną potrzebę dzielenia się i udostępniania innym na portalach społecznościowych zdjęć ze swojego codziennego życia.

Jak widać każda fobia wymieniona powyżej jest dość specyficzna i bezpośrednio jest związana zarówno z urządzeniami elektronicznymi, jak i internetem. Nie ma co się oszukiwać - ciężko byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie bez telefonu i internetu, ale pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba mieć umiar. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP