2016/09/06

Uśmiechnięty przedszkolak
Jak wspomóc proces adaptacyjny?


W ubiegłym tygodniu rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim rok szkolny. Niektórzy rodzice w tym czasie po raz pierwszy posyłają swoje dziecko do przedszkola. Jedni z powodu kończącego się urlopu wychowawczego, drudzy z powodu braku bliskiej osoby, która zajęłaby się dzieckiem, gdy obydwoje rodziców jest w pracy, a trzecia, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami. W zasadzie w chwili obecnej nie jest ważny powód, dlaczego to właśnie Twoje dziecko od września stało się przedszkolakiem, tylko najważniejsze jest to, co Ty, Rodzicu możesz zrobić, aby wspomóc swoje dziecko w procesie adaptacyjnym.


Czym jest proces adaptacyjny?

Proces adaptacyjny to nic innego jak reakcja przystosowawcza organizmu do zachodzących zmian. W tym konkretnym przypadku chodzi po prostu oto jak dziecko zareaguje i dostosuje się do nowej sytuacji, jaką jest pójście do przedszkola. Pamiętajmy o tym, że jest to ważna zmiana w życiu dziecka i odgrywa bardzo ważną rolę, która wpływa na jego rozwój.

Jak wspomóc proces adaptacyjny u przedszkolaka?

NIE OKAZUJ NEGATYWNYCH EMOCJI
Pamiętaj, że nie tylko Ty stresujesz się pójściem pociechy do przedszkola. Dla dziecka to zdarzenie jest również stresujące, dlatego postaraj się, aby nie okazywać dziecku swoich negatywnych emocji. Zdenerwowanie lub płacz może sygnalizować Twojemu dziecku, że przedszkole jest miejscem, którego powinien się bać, więc jeżeli Mama lub Tata (bądź obydwoje rodziców) denerwują się i boją, to znaczy dla dziecka, że ono również powinno reagować podobnie. Pamiętajmy, że dzieci czasami więcej widzą i rozumieją, niż nam się wydaje.

ROZMOWA O PRZEDSZKOLU
Jeżeli jako dziecko również byłeś przedszkolakiem, to opowiedz dziecku o swoich pozytywnych wspomnieniach. Natomiast, gdy nie masz takich wspomnień opowiadaj dziecku, jakie ciekawe i fajne rzeczy można robić w przedszkolu.

PORANNA RUTYNA
Pamiętaj o tym, że dzieci lubią dobrą organizację i poranną rutynę. Ważne jest to, aby poranne przygotowania od przedszkola przebiegały bez pośpiechu i nerwów, dlatego warto opracować swoją własną, indywidualną rutynę. Warto zwrócić także uwagę na to, aby dziecko mogło na spokojnie, bez pośpiechu przebrać się w szatni.

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA
Na poczucie bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu wpływa między innymi zaspokajanie potrzeb, takich  jak potrzeba: przynależności, fizjologiczna, bezpieczeństwa, miłości oraz szacunku. Drugim czynnikiem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa dziecka z przedszkolu jest samodzielność, dlatego nie wyręczaj swojej pociechy, tylko stwórz odpowiednie warunki i dostosuj ilość czasu do jego możliwości. Ostatnim czynnikiem jest dotrzymywanie obietnic i mówienie prawdy, więc gdy coś obiecujesz, że np. razem odbierzecie dziecko z przedszkola lub będziesz szybciej - po prostu zrób to.

NIE PORÓWNUJ
Nikt nie lubi być porównywany, zarówno dorośli jak i dzieci, więc... nawet jeżeli Twój przedszkolak ma starsze rodzeństwo, które lepiej poradziło sobie z procesem adaptacyjnym i lepiej przystosowało się do nowych zmian - to nie znaczy, że teraz będzie tak samo. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na takie zmiany w swoim życiu, więc jeżeli tym razem jest trochę trudniej, to postaraj się unikać porównań na rzecz wspomagania.

ROZMAWIAJ Z NAUCZYCIELAMI W PRZEDSZKOLU
Bardzo ważne są rozmowy z nauczycielami, którzy pracują z Twoim dzieckiem. Warto także informować o poszczególnych cechach jakie posiada Twoje dziecko, gdyż wspomoże to odkrycie jego mocnych stron

Drogi Rodzicu, pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne, i niezależnie od Twoich wcześniejszych doświadczeń, bądź opowiadań bliskich Ci osób - Twoje dziecko będzie przystosowywać się do nowej sytuacji w swoim własnym tempie, a Ty możesz mu w tym pomóc. Jednak czasami rodzice miewają różne pomysły, dlatego chciałabym Cię uczulić, abyś w sytuacjach wychowawczych, lub gdy dziecko jest nie grzeczne nie straszył pociechy przedszkolem lub nauczycielami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP