2016/10/25

O dziedziczeniu
Część IV: Fakty i mity o genach


Genetyka to bardzo szeroki temat, a to co zostało zawarte w poprzednich artykułach zaliczających się do serii O dziedziczeniu to zaledwie namiastka informacji związanych z tematem zaburzeń genetycznych. Dziś, na zakończenie serii chciałabym napisać o trzech najczęściej pojawiających się mitach powiązanych z genami.

MIT 1
Zachowanie jest kształtowane przez geny.

Wbrew powyższemu stwierdzeniu związek genów z zachowaniem człowieka jest raczej pośredni, niż bezpośredni. Należy pamiętać o tym, że geny stanowią struktury chemiczne, które owszem wpływają na organizm człowieka i jego zachowanie jednak nie bezpośrednio. Dlaczego? Otóż geny odpowiedzialne są za tworzenie i kreowanie reakcji organizmu na konkretne czynniki i bodźce środowiskowe. Na przykład: nie można powiedzieć, że istnieją takie geny, które są bezpośrednio powiązane z alkoholizmem. Właściwe będzie stwierdzenie, że istnieją czynniki genetyczne, które kształtują wrażliwość na alkohol.

MIT 2
Nie można złagodzić genetycznie uwarunkowanych schorzeń.

Jak się okazuje, wszystko to, co dziedziczymy po rodzicach jest podatne na zmiany i można modyfikować nabyte cechy. Dobrym przykładem jest fenyloketonuria, w której można stosować nie tylko efektywne leczenie, ale także można wyleczyć. Jedno jest pewne: są takie możliwości, aby złagodzić przebieg poszczególnych schorzeń genetycznych, jednak wszystko zależy od rodzaju zaburzeń.

MIT 3
Wpływ czynników genetycznych słabnie z wiekiem.

Stwierdzenie, że czynniki genetyczny wywierają najsilniejszy wpływ tuż na początku rozwoju i słabnie z wiekiem pod wpływem czynnika środowiskowego jest mylne. Owszem mogą zdarzyć się takie poszczególne przypadki, gdzie to stwierdzenie się sprawdzi - jednak nie jest to regułą. Natomiast można powiedzieć, że wraz z wiekiem czynniki genetyczne zyskują większe znaczenie (np. poziom inteligencji). Ponadto należy pamiętać, że niektóre z genetycznych cech pojawiają się w późniejszych etapach rozwoju człowieka.


Seria O dziedziczeniu dobiegła końca. Łącznie pojawiły się cztery artykuły, do których odnośniki można znaleźć poniżej. Mam nadzieję, że dzięki temu cyklowi dowiedziałeś się czegoś nowego i interesującego.


CZĘŚĆ I: Co wiesz o genach?
CZĘŚĆ IV: Fakty i mity o genach

Literatura:
Schaffer, R. (2013). Psychologia dziecka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP