2017/01/27

10 powodów dlaczego warto pisać pamiętnik


Na trzynaste urodziny dostałam swój pierwszy pamiętnik: z różami w wazonie na okładce i z wykonaną z tworzywa "pozłacaną" kłódką. I choć minęło już wiele lat odkąd byłam nastolatką, pamiętnik przeprowadził się wraz ze mną do mojego nowego domu kilka lat temu. Pomimo tego, że już dawno nie ma kłódki to nadal, gdy go otworzę wyczuwam delikatny, różany zapach.

Teraz zamiast trzynastu, mam trzydzieści jeden lat i pamiętnik piszę do tej pory. Z dłuższymi lub krótszymi przerwami, ale piszę. Nie piszę regularnie i z systematycznością (a szkoda!), ale mam ambitny plan pracować nad tym, ponieważ takie pisanie daje bardzo dużo i pozytywnie wpływa na rozwój osobisty każdego człowieka, niezależnie od wieku. Dlaczego piszę obecnie? Chcę poznać jeszcze lepiej samą siebie i zrozumieć swoje emocje.
W latach 80-tych dwudziestego wieku zostały przeprowadzone przez Jamesa Pennebaker'a pierwsze badania naukowe związane z pisaniem pamiętnika. Na podstawie analizy wyników badań okazało się, że regularne pisanie niesie ze sobą dużo pozytywnych skutków związanych bezpośrednio z ludzkimi emocjami oraz zdrowotnymi korzyściami. Badania wykazały, że opisywanie własnych emocji zmniejsza ból, wzmacnia układ immunologiczny oraz wpływa na odporność psychiczną. 
❶ Prowadzenie pamiętnika pomaga wyrażać swoje myśli i emocje.
❷ Regularne pisanie pozwala uporządkować swoje własne myśli.
❸ Pomaga w wyciszeniu się i odzyskaniu wewnętrznej równowagi.
❹ Łatwiej jest zrozumieć samego siebie.
❺ Podczas pisania pozbywamy się negatywnych myśli i emocji.
❻ Ma działanie terapeutyczne.
❼ Pisanie pomaga pogodzić się z trudnymi wydarzeniami w życiu.
❽ Regularne prowadzenie pamiętnika pozwala rozładować stres.
❾ Pomaga oswoić się z traumatycznymi zdarzeniami.
❿ Jest formą autoterapii.

Dlaczego ludzie piszą i prowadzą regularnie pamiętniki? Ile osób, tyle powodów. Jedni piszą, bo chcą spisywać codzienne wydarzenia, drudzy piszą wtedy, gdy przechodzą jakiś kryzys, trzeci piszą o swoich emocjach i uczuciach, aby lepiej zrozumieć siebie. Jedno jest pewne, niezależnie od tego jakie masz intencje siadając przy stole z zeszytem i długopisem w ręce, na pewno przyniesie to pozytywne efekty.

Jak już wiesz, prowadzę swój dziennik - co prawda nieregularnie, ale raz na jakiś czas siadam przy biurku i piszę. A Ty? Spisujesz gdzieś swoje przemyślenia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP