2017/01/09

Dlaczego warto czytać książki?


Raportu z badań przeprowadzonych dla Biblioteki Narodowej w 2016 roku oceniających poziom czytelnictwa na terenie Polski jeszcze nie ma, ale z badań przeprowadzonych za rok 2015 przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej wynika, że aż 63% Polaków nie przeczytało w roku 2015 żadnej książki. 

W badaniu udział wzięło 3049 osób powyżej 15 roku życia zamieszkałych w Polsce. Tylko 37% - 1128 osób - zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z analizy przeprowadzonych badań wynika, że im wyższy poziom wykształcenia, tym więcej osób deklaruje się, że czyta książki. Jednak w badaniach czytelnictwo było zależne nie tylko od posiadanego wykształcenia, ale także od płci, bowiem z badań wynika, że kobiety częściej czytają książki od mężczyzn. Jedno jest pewne: z przeprowadzonych badań wynika, że w porównaniu z poprzednimi wynikami Polacy z roku na rok czytają coraz mniej 


Nie wiem jak u Ciebie wygląda sprawa z czytaniem książek, ale mi w ubiegłym roku udało się przeczytać ponad trzydzieści pozycji. Dla jednych może to być dużo, dla drugich mało - a dla mnie czytanie ma sprawiać przede wszystkim przyjemność, i jest moim sposobem na odreagowanie stresu. Kiedy czytam? Zazwyczaj wieczorem, przed snem - wtedy czytanie powoduje, że się wyciszam i lepiej zasypiam.


DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

❶Czytanie pobudza wyobraźnię, dlatego tak bardzo ważne jest to, aby czytać dzieciom.
❷Osoby, które czytają książki są bardziej kreatywnedzięki czemu są bardziej otwarte na procesy twórcze. 
❸Systematyczne czytanie książek (zwłaszcza dzieciom) powoduje, że uczymy się i poznajemy nowe słownictwo. Proces zwiększenia zasobu słów można najłatwiej zaobserwować u dzieci, którym regularnie się czyta. 
❹Czytanie książek przez dzieci, które już opanowały umiejętność czytania powoduje, że dziecko popełnia mniej błędów ortograficznych i stylistycznych
❺Dwudziestominutowe czytanie książki/opowiadania dziecku wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci
❻Dzięki czytaniu książek i poznawaniu losów poszczególnych bohaterów poznajemy i jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje
➐Czytanie wpływa na kształtowanie się u dzieci (i nie tylko) myślenia analitycznegoa także w młodszym wieku myślenia przyczynowo-skutkowego i ćwiczy pamięć. 
❽To dobra forma nie tylko odpoczynku i relaksowania się, ale czytanie również jest sposobem radzenia sobie ze stresem.
❾Ciekawie i dobrze dobrana lektura może wpłynąć inspirująco oraz motywująco - co jest istotne w pracy nad samym sobą. 
➓Wspólne czytanie książek zacieśnia i wzmacnia więzi międzyludzkie. I nie tylko piszę tutaj o czytaniu dzieciom, ale skoro można wspólnie z partnerem obejrzeć film, dlaczego nie można wspólnie czytać?

Jeżeli sam nie czytasz książek,
to znajdź czas, aby poczytać swojemu dziecku.
Będzie to miało pozytywny wpływ na jego rozwój.Wieczorne czytanie bajki dziecku ściszonym
i spokojnym głosem powoduje, 
że dziecko
 wycisza się po długim dniu,
a co za tym idzie - lepiej zasypia.


Ostatnio trafiłam w internecie na spot związany z akcją Czytaj! Zobacz więcej (#czytajzobaczwięcej) - jeśli masz chwilę, to kliknij poniżej, spot jest warty obejrzenia.

A Ty, Drogi Czytelniku, czytasz książki? 
Jeżeli tak - to po jaką literaturę najczęściej sięgasz?
Jeżeli nie - to napisz dlaczego?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP