2017/01/18

Eksperymentalne postanowienia,
czyli nowy sposób na noworoczne cele


Lada dzień minie już trzeci tydzień Nowego Roku - nie wiem jak Ty podchodzisz do formułowania celów i postanowień noworocznych, czy to w ogóle robisz, i jak ewentualnie wychodzi u Ciebie z realizacją tych zadań. U mnie do tej pory zawsze było tak, że nie wszystkie postanowienia realizowałam, dlatego w tym roku podjęłam się pewnego eksperymentu i wybrałam trzy sfery mojego życia, nad którymi mam zamiar pracować przez najbliższe miesiące.


Zarówno w artykule, gdzie pisałam o tym w jaki sposób formułować noworoczne postanowienia, a także co zrobić, aby te cele zrealizować pisałam o tym, że im dokładnie dopracowane postanowienie/cel/zadanie tym większa szansa na to, że uda nam się osiągnąć to, co założyliśmy. Prawda też jest jest taka, że z czasem, a wraz z tym, z kolejnym mijającym miesiącem motywacja wewnętrzna spada, i czasami nie udaje nam się doprowadzić pewnych spraw do końca, albo gdzieś w połowie po prostu się wypalamy i odpuszczamy w realizacji naszych celów.

Jednym z moich ubiegłorocznych postanowień była praca nad tym, aby w końcu pić odpowiednią ilość wody, ponieważ często o tym zapominałam. Wszystko szło w miarę dobrze, do momentu aż skończyło się lato - wtedy wodę zaczęłam zastępować ciepłymi herbatami, najlepiej z cytryną lub sokiem malinowym, i ilość spożywanej wody drastycznie spadła. Nim się obejrzałam, był grudzień, w którym wypijałam maksymalnie dwie szklanki wody. Niestety postanowienie związane z wypijaniem odpowiedniej ilości wody skończyło się fiaskiem, tak samo jak kilka innych moich celów na 2016 rok.

Dlatego w tym roku postanowiłam podejść do tematu trochę inaczej, i z zupełnie innej strony. Eksperymentalnie odrzuciłam wszelkie reguły związane z prawidłowym formowaniem celów, i na samym początku wybrałam trzy sfery swojego życia, nad którymi mam zamiar pracować przez najbliższe (niecałe) dwanaście miesięcy

Jakie są moje ogólne postanowienia?

ZDROWIE (badania profilaktyczne, zdrowy styl życia, zmiana diety itp.)
ROZWÓJ I ORGANIZACJA (praca nad organizacją czasu, rozwój osobisty, praca nad poczuciem szczęścia - Psychomologiczny Trening Szczęścia, rozwój zawodowy, itp.)
ŻYCIE OSOBISTE  (praca nad relacjami międzyludzkimi, itp.)

Jednak to nie wszystko, gdyż samo zastanowienie się i wypisanie tych sfer życia, nad którymi chcę pracować zbyt wiele nie da. Dlatego robiąc kolejny krok ku temu, aby za dwanaście miesięcy czuć, że to był dobry rok i wiele rzeczy zmieniłam postanowiłam, że kolejnym krokiem będzie co miesięczne wypisywanie celów na konkretny miesiąc. I właśnie teraz, tworząc na bieżąco cele na ściśle określony czas wracam do zasad, o których pisałam w: O formułowaniu celów i postanowień oraz Jak nie zmarnować, a zrealizować noworoczne cele? . Zwracając szczególną uwagę na implementację intencji, gdyż u mnie właśnie ta zasada najlepiej się sprawdza. 

Elementem, nad którym chcę pracować regularnie przez najbliższe miesiące jest poczucie szczęścia, a także jeszcze większe docenianie tego, co dostaję od życia, oraz szukanie pozytywów w negatywnych zdarzeniach, które są na stałe wpisane w codzienność każdego człowieka. W tym celu stworzyłam jakiś czas temu Psychomologiczny Trening Szczęścia (PTS), który możesz pobrać klikając w poniższą grafikę:
W prowadzeniu PTS najważniejsza jest regularność i systematyczność. Być może właśnie Ty, tak samo jak ja masz potrzebę pracy nad własnym poczuciem szczęścia. Jeżeli tak, to nie krępuj się ;-) Pobierz plik, i tak samo jak ja uzupełniaj regularnie.

Przed chwilą właśnie opowiedziałam Tobie o moich, nowych sposobach na stworzenie nie tylko postanowień noworocznych, ale także małym eksperymencie, który przeprowadzę na samej sobie przez najbliższe miesiące. Kto wie? Może okaże się, że właśnie takie formułowanie celów sprawdzi się u mnie najlepiej i dobrze wpłynie na efektywność? Nie wiem, to okaże się za kilka miesięcy. A może Ty masz jakieś swoje sprawdzone pomysły nie tylko na formułowanie postanowień, ale także na sposoby związane z tym, aby je zrealizować?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP