2017/02/14

Walentynki przez cały rok?
O idei Dnia Zakochanych.


Walentynki, inaczej święto zakochanych pojawiły się w Polsce wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, jednak największą popularność zyskały dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jedno jest pewne - niezależnie od tego, kiedy ten dzień stał się popularny - wzbudza najróżniejsze emocje.

Walentynki dzielą społeczeństwo na trzy grupy, do których przynależność zależy od różnic indywidualnych. Pierwsza grupa, to osoby które nie są z nikim w związku i często taki dzień wywołuje u nich negatywne (czasami nawet skrajne) emocje. Druga grupa to osoby, które są w związku, ale nie świętują 14 lutego z własnych przekonań i podejścia do tego dnia. Natomiast trzecia grupa są to osoby, które uważają, że Walentynki to bardzo ważny dzień i trzeba świętować ten czas z odpowiednią starannością. 

Osoby, chcące w jakiś sposób świętować ten dzień decydują się na różne warianty. Jedni kupują wyszukane prezenty, drudzy wybierają ogromne bukiety kwiatów, a jeszcze inni decydują się na romantyczną kolację. Jednak w przypadku osób świętujących w jakikolwiek sposób 14 lutego można podzielić na dwie grupy: jedni robią to na pokaz, a drudzy z potrzeby serca. Należy przyznać, że prezenty są miłym akcentem Walentynek, ale to nie one świadczą o sile naszego uczucia - głównym sposobem okazywania sobie miłości powinna być rozmowa, wzajemne zrozumienie, znajdowanie dla siebie nawzajem czasu w codziennym zabieganiu i bycie razem, a nie obok siebie

To jak każdy podchodzi do tego dnia i całej idei świętowania Walentynek - jest bardzo indywidualną sprawą. Idea Walentynek nie koncentruje się na tym, aby tylko tego jednego dnia w roku celebrować miłość i spędzać czas z drugą połówką. Dzień ten powinien być przypomnieniem o tym, kto jest najważniejszy w naszym życiu, na kim nam zależy i kogo kochamy każdego dnia w roku, a nie tylko 14 lutego. Można pójść nawet krok dalej i porównać Walentynki z Dniem Kobiet, czy też z Dniem Matki - w końcu nie tylko w te dni powinniśmy pamiętać o ważnych kobietach w naszym życiu.

Jeżeli jesteście związku, wzięliście ślub i tworzycie wspólną codzienność - pamiętajcie, że nie zależnie od dnia, miesiąca i pory roku każdy Wasz wspólny dzień może być Walentynkami.   To zależy tylko i wyłącznie od Was.

Nie ukrywam, że w tym oto miejscu miałam nieodpartą chęć, aby napisać o miłości z punktu naukowego i psychologii, ale się powstrzymałam. Dziś zostawiam Was z tym, co napisałam i z przyjemnością poznam Wasze przemyślenia związane z tym dniem. A czym są dla mnie Walentynki? To okazja, aby zwolnić i spędzić z Mężem trochę więcej czasu niż zazwyczaj. 

P.s. O miłości z punktu widzenia psychologii napiszę innym razem :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP