2017/07/10

Oniomania, czyli parę słów o zakupoholiźmie


Robienie zakupów to ten rodzaj czynności, który na stałe jest wpisany w naszą codzienność. Kupujemy najróżniejsze rzeczy: poczynając od produktów spożywczych, poprzez środki z chemii gospodarczej i kosmetyki pielęgnacyjne, a kończąc na produktach agd, telefonach i komputerach. Jednak, gdy dojdzie do takiego momentu, że robienie zakupów wyrwie się spod naszej kontroli to wtedy zaczynają się problemy, u podstaw których znajduje się zaburzenia nazywane w psychologii oniomanią.

CZYM JEST ONIOMANIA?

Oniomania to nic innego jak zakupoholizm, który zamiennie nazywany jest także kupnoholizmem lub kupowaniem kompulsywnymJest to zaburzenie psychiczne z grupy uzależnień, i jak sama nazwa wskazuje, oniomania/zakupoholizm polega na uzależnieniu od robienia zakupów (często niepotrzebnych).

Czytając jakiś czas temu naukowy artykuł poświęcony tematyce kompulsywnego kupowania dowiedziałam się, że zaburzenie to po raz pierwszy zostało opisane już na początku XX wieku przez Kraepelina i Bleulera. Wtedy to zaburzenie nazwano oneomanią, dopiero później zaczęto używać obecnej nazwy, czyli oniomanii.

OBJAWY ONIOMANII / ZAKUPOHOLIZMU

♔Niekontrolowane kupowanie nowych i niepotrzebnych rzeczy.
♔Obsesyjne rozmyślanie o kupowaniu nowych produktów.
♔Chwilowe zaspokojenie po dokonaniu zakupu i wyrzuty sumienia.
♔Dostrzeganie braków w posiadanych rzeczach.
♔Odczuwanie negatywnych emocji tj. gniew lub zdenerwowanie, gdy nie ma możliwości kupienia czegoś.
♔Ukrywanie przed innymi osobami swoich "przyzwyczajeń" zakupowych.
♔Wydawanie wszystkich oszczędności lub zadłużenie się dla samego nabywania nowych rzeczy.
♔Brak racjonalnego wytłumaczenia dla zakupionych produktów.

PIĘĆ RAD DLA ZAKUPOHOLIKÓW

♚Wychodząc na zakupy przygotuj sobie listę rzeczy do kupienia i ściśle się jej trzymaj. Pozwoli Ci to uniknąć kupowania niepotrzebnych rzeczy.
♚Zamiast płacić kartą, wybierz pieniądze z bankomatu - będziesz mieć wtedy większą kontrolę nad swoimi wydatkami lub jeżeli mimo wszystko chcesz zostać przy płaceniu kartą, ustaw sobie limit dzienny.
♚Zacznij prowadzić szczegółowy budżet domowy, pozwoli Ci to zwrócić szczególną uwagę na Twoje wydatki.
♚Zanim coś kupisz zastanów się nad tym, czy faktycznie potrzebujesz tego, czy może kupujesz to z przyzwyczajenia.
♚Nie rób zakupów pod wpływem negatywnych emocji, chwili i impulsu.

LECZENIE ZAKUPOHOLIZMU

Podstawowym elementem leczenia zaburzenia jakim jest uzależnienia od kupowania, jest zdanie sobie sprawy z istnienia tego problemu. Jeżeli człowiek sam nie zda sobie sprawy z tego, że dokonuje kompulsywnych zakupów - nie jest w stanie z tego wyjść, ponieważ sam powinien chcieć poradzić sobie z tym problemem. W zależności od tego jak bardzo zaawansowany jest zakupoholizm, można spróbować samemu sobie poradzić z tym problemem stosując się do powyższych rad. A jeżeli problem jest bardzo zaawansowany należy udać się do specjalisty, który pomoże wyjść z nałogu kupowania. W przypadku leczenia uzależnień, a tym właśnie jest zakupoholizm dobrze sprawdza się terapia behawioralno - poznawcza.

Zakupoholizm jest błędnym sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami i zdarzeniami. Można uzależnić się od kupowania najróżniejszych i często niepotrzebnych rzeczy, a także kupować produkty z określonej grupy: kosmetyki, kubki, różnego rodzaju gadżety, itp. - tak jak np. Basia - główna bohaterka powieści A. Sakowicz "Szepty dzieciństwa". Osoba cierpiąca na zakupoholizm żyje w błędnym kole, ponieważ szuka tylko pretekstu do tego, aby kupić coś nowego. Czasami wystarczy gorszy dzień w pracy, kłótnia z drugą połówką lub niezdany egzamin - wtedy takie sytuacje są powodem, że osoba uzależniona od robienia zakupów kupuje, a przecież są inne metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami lub obniżonym nastrojem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP