Właściciel ubezpieczający mieszkanie troszczy się nie tylko o elementy stałe, ale także o przedmioty znajdujące się wewnątrz lokum. Te zniszczyć się mogą np. w wyniku pożaru, zalania lub kradzieży. Warto podkreślić, że „kradzież” i „kradzież z włamaniem” to dwa odrębne pojęcia, które są traktowane przez ubezpieczyciela w różny sposób.
Pierwsze z nich dotyczy sytuacji, gdy do kradzieży dojdzie bez widocznych uszkodzeń np. wyłamanych drzwi. Zdarza się, że złodziej dostanie się do ubezpieczonego mieszkania lub domu bez pozostawienia widocznych śladów włamania, np. przez uchylone okno lub przez użycie klucza pozostawionego pod wycieraczką. Drugi rodzaj kradzieży, czyli kradzież z włamaniem, ma miejsce, jeśli w celu dostania się na teren nieruchomości użyto siły. Sprawdź, w jaki sposób ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży, by móc liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli zostaniesz okradziony.
Ubezpieczenie mieszkania i sprzętu od kradzieży
W zależności od wybranego towarzystwa możemy zdecydować się na jeden z dwóch pakietów ubezpieczenia. Podstawowy obejmuje zwykle ochronę mienia przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy powódź. Pakiet rozszerzony umożliwia z kolei ubezpieczenie mieszkania od kradzieży (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/ubezpieczenie-od-kradziezy-z-wlamaniem/), poprzez włączenie do warunków polisy ochrony mienia ruchomego. W przypadku wystąpienia zdarzenia, definiowanego w myśl ubezpieczyciela jako “kradzież”, ubezpieczonemu przysługuje wypłata odszkodowania.
Korzystanie z rozszerzonego pakietu ubezpieczenia mieszkania oznacza zwykle wyższą składkę polisy. Po podpisaniu stosownej umowy, do podstawowej wersji ubezpieczenia dopisywana jest ochrona ruchomości. Tym, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zawierania umowy z ubezpieczalnią, są definicje poszczególnych zdarzeń. To, co przez ubezpieczonego jest rozumiane jako kradzież, może nie mieścić się bowiem w warunkach ubezpieczenia.
Definicje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia
Odszkodowanie za skutki kradzieży wypłacane jest ubezpieczonemu tylko wtedy, gdy zdarzenie nosi znamiona czynu opisanego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam znaleźć można szczegółowe definicje zdarzeń respektowanych przez ubezpieczyciela.

Kradzieży często towarzyszy forsowanie zabezpieczeń lub wyłamanie zamków (mamy wtedy do czynienia z kradzieżą z włamaniem) lub skorzystanie z dorobionego klucza (taką sytuację określa się po prostu jako kradzież). Niektóre polisy dopuszczają ubezpieczenie mieszkania od kradzieży także w sytuacji, gdy miała ona miejsce po otworzeniu zamka oryginalnym kluczem, który wcześniej został skradziony. Jeśli zdaniem ubezpieczalni zdarzenie nie będzie nosiło wszystkich znamion kradzieży, zawartych w definicji OWU, wówczas może dojść do odmowy wypłaty odszkodowania.
Co z wyłączeniami od ubezpieczenia?
Umowa zawierana z towarzystwem chroni nie tylko Ciebie, ale także firmę ubezpieczeniową. W związku z tym istnieje szereg wyłączeń od umowy, które anulują wypłatę odszkodowania, jeśli będzie to zasadne. Przykładem może być sytuacja, kiedy właściciel zostawił otwarte okno w mieszkaniu i tym sposobem łatwiej doszło do kradzieży. Informacji na temat wyłączeń szukać należy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Ubezpieczalnie stosują indywidualny zestaw wyłączeń od umowy. Najczęściej dotyczą one niedostatecznego stanu technicznego okien i drzwi, które można było wyważyć podczas kradzieży z włamaniem lub ich nieodpowiedniego zabezpieczenia, co ułatwiło przedostanie się złodzieja do środka. Wśród wyłączeń znajdować może się także nieprawidłowy zamek zamontowany w drzwiach bądź nieupoważnione wejście, do którego doszło w wyniku użycia oryginalnego klucza, w posiadanie którego złodziej wszedł inaczej niż na drodze kradzieży. Decydując się na ubezpieczenie mieszkania i sprzętu od kradzieży, warto szczegółowo zapoznać się z warunkami podpisywanej umowy.