Opieka nad psem to nie tylko przyjemność, lecz także odpowiedzialność za wyrządzone przez niego szkody. Prawo byłoby bowiem absurdalne, gdyby winą za zaistniały czyn obarczać zwierzę – nawet najlepiej wyszkolony pies kieruje się bowiem instynktem, a nie racjonalnym rozumowaniem. Karze podlega więc osoba odpowiedzialna za psa.
Odpowiedzialność cywilna za szkodę wyrządzoną przez psa
Polski kodeks cywilny przewiduje specjalny rodzaj odpowiedzialności deliktowej (odszkodowawczej wynikającej z czynu niedozwolonego) dla osoby, której pies wyrządził szkodę. Zasada ta wyrażona jest w artykule 431 k.c. Zaznaczone jest w nim dokładnie, że odpowiada ten, który zwierzę “chowa albo się nim posługuje”. Ważne jest to, że konieczność naprawienia szkody obowiązuje niezależnie od tego, czy pies w chwili zdarzenia był pod nadzorem osoby sprawującej nad nim pieczę, czy nie.
Przykład: jeśli pies pogryzie kogoś po ucieczce z gospodarstwa, to nawet jeśli właściciel nie wypuścił psa celowo, nie jest zwolniony z odpowiedzialności. Osoba poszkodowana może na podstawie §2 przytoczonego artykułu domagać się całkowitego lub częściowego zwrotu kosztów za poniesione szkody. Będzie tak szczególnie w sytuacji, kiedy wymagają tego zasady współżycia społecznego – np. osoba poszkodowana jest gorzej sytuowana niż właściciel psa i nie może pozwolić sobie na leczenie.
Odszkodowanie za pogryzienie przez psa
Jeżeli chodzi o pojęcie szkody, może być ona rozumiana bardzo szeroko. Odszkodowanie to bowiem zadośćuczynienie nie tylko za zniszczone ubranie czy koszty leczenia, lecz także utracone korzyści. Np. jeśli po zdarzeniu poszkodowany nie może chodzić do pracy, jest to utracona korzyść.

Jak wysokie odszkodowanie za pogryzienie przez psa?
Jak łatwo zauważyć, odszkodowanie za szkody wyrządzone przez psa może w najbardziej dramatycznych sytuacjach być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli nastąpi pogryzienie przez psa nieszczepionego. Aby uchronić się przed tego typu niechcianym i nieprzewidzianym wydatkiem, właściciel pupila może zdecydować się na ubezpieczenie swojego psa. W takim wypadku firma ubezpieczeniowa pokryje koszty szkód, które wyrządzi pies ubezpieczonego. Tego typu rozwiązania najczęściej są dostępne w ramach ubezpieczenia nieruchomości, jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.