Posiadasz własny dom lub mieszkanie i zastanawiasz się nad wyborem polisy, która zabezpieczy Twoje mienie? Niektóre pojęcia są dla Ciebie niejasne? Spokojnie! Czytając dalej dowiesz się, czym jest wartość odtworzeniowa nieruchomości / budynku.
Musisz wiedzieć, że wysokość składki za ubezpieczenie mieszkaniowe będzie zależała w głównej mierze od wartości nieruchomości, którą chcesz ubezpieczyć. Zasadniczo do wyboru są zwykle trzy sposoby określania ceny nieruchomości.
Wartość rynkowa nieruchomości
Wartość rynkowa to cena nieruchomości podawana najczęściej w przeliczeniu za jeden metr kwadratowy mieszkania w okolicy. Może się zdarzyć, że wraz z czasem suma ta zmniejszy się lub zwiększy. Im wyższa wartość mieszkania, tym większa składka na ubezpieczenie.
Wartość rzeczywista nieruchomości
Wartość rzeczywista to koszty wymagane do doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody, pomniejszone jednak ze względu na zużycie owej nieruchomości. Dla przykładu – remont 30 letniego mieszkania będzie pokryty przez ubezpieczyciela, jednak kwota odszkodowania będzie odpowiednio pomniejszona o stan zużycia. W tym przypadku koszt ubezpieczenia nie jest wysoki.
Wartość odtworzeniowa budynku / nieruchomości
Wartość odtworzeniowa nieruchomości natomiast określana jest w przypadku obiektów niewystępujących na rynku. Jest podobnym wariantem, jak wartość rzeczywista, jednak w tym przypadku eksploatacja mieszkania nie ma znaczenia w momencie wypłacania odszkodowania. Liczy się cena wymagana do powrotu mieszkania do stanu sprzed szkody. Wartość odtworzeniowa budynku najlepiej sprawdza się w przypadku ubezpieczania różnego rodzaju sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Ze względu na gwarancję wypłaty pełnego odszkodowania, cena za polisę będzie odpowiednio wyższa.

Jak obliczyć wartość odtworzeniową nieruchomości?
Podczas określania wartości odtworzeniowej nieruchomości ważna jest cena gruntu i wartość części składowych (kwota potrzebna do odtworzenia z odjętym kosztem zużycia). Wartość gruntu jest wyznaczana jako koszt zakupu identycznej działki. Tak więc wartość odtworzeniowa nieruchomości = wartość części składowych gruntu + wartość gruntu. Wyceniając części składowe, czyli na przykład postawienie domu – wartość ta jest szacowana względem cen budowy wtedy, kiedy miała ona pierwotnie miejsce.
Obliczając wartość odtworzeniową budynku warto jest poradzić się specjalisty. Przydatna jest także dokumentacja związana z budową nieruchomości – dobrze o to zadbać, kupując mieszkanie lub dom. Doświadczony rzeczoznawca pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Nie warto jednak ubezpieczać mieszkania na zbyt niską kwotę, ponieważ mniejsza suma ubezpieczenia sprawi, że ewentualna szkoda nie zostanie w pełni pokryta.