2015/12/30

Jak nie zmarnować, a zrealizować noworoczne cele?


Święta Bożego Narodzenia już za nami, mam nadzieję, że każdy z Was spędził ten czas ze swoimi bliskimi. Przed nami Nowy Rok, a wraz z tym liczne postanowienia, które większość osób wyznacza sobie albo na przełomie roku, albo zaraz na jego początku.  To właśnie początek stycznia jest okresem, kiedy to większość osób próbuje zmienić coś w swoim życiu.

Z analizy przeprowadzonych do tej pory badań opinii publicznej wynika, że wśród osób dokonujących jakichkolwiek postanowień noworocznych wyróżnia się trzy podstawowe działy/tematy związane z wyznaczonymi celami.

Na pierwszym miejscu znajdują się wszelkie postanowienia związane bezpośrednio ze zdrowiem. Zmiana diety, większa ilość warzyw w codziennych posiłkach, podjęcie aktywności fizycznej i regularne ćwiczenie: zarówno w domu, jak i w miejscowym klubie sportowym, zrzucenie kilku kilogramów, ograniczenie lub całkowita rezygnacja ze słodyczy, oraz rzucanie najróżniejszych nałogów.

Drugie miejsce pod względem częstotliwości tematyki wybierania określonych celów na Nowy Rok są sprawy związane z mieszkaniem lub domem. To właśnie w okresie noworocznym ludzie planują często zmianę lub kupno mieszkania, ewentualne remonty i prace związane z miejscem, gdzie mieszkamy.

Trzecim, a zarazem ostatnim pod względem częstotliwości wyboru tematyki związanej z planowaniem postanowień noworocznych są kwestie związane z życiem zawodowym. To właśnie wtedy myślimy i planujemy zmianę pracy, albo rozwój zawodowy.

Co zrobić, aby osiągnąć sukces? 
Żeby każdy wytrwał w swoich postanowieniach i za rok miał poczucie dobrze wykorzystanego czasu? 

Jak zrealizować noworoczne cele?

FORMUŁOWANIE CELÓW
To czy uda się zrealizować wyznaczony cel, w dużej mierze zależy od jego prawidłowego sformułowania. Każdy cel powinien być zarówno wymierny, jak i konkretny. Dlatego lepszym celem od Chcę ćwiczyć będzie Chcę ćwiczyć przez 60 minut w każdy wtorek i piątek. Wyznaczenie konkretnego terminu i czasu trwania powoduje, że dana czynność związana z realizacją wyznaczonego celu jest bardziej realna.

IMPLEMENTACJA INTENCJI
Być może wyrażenie implementacja intencji brzmi skomplikowanie, ale to nic innego jak odpowiednie zaprogramowanie swojego organizmu według prostej i nieskomplikowanej zasady: jeżli x, to y. W ten oto sposób pod każdą czynność, nad którą pracujemy i chcemy ją ograniczyć, a w przyszłości całkowicie wyeliminować ze swojej codzienności możemy podstawić powyższe równanie.
Przykłady:
Jeżeli (x) zjem kawałek ciasta, to (y) będę ćwiczyć 30 minut dłużej.
Jeżeli (x)będę mieć ochotę na coś słodkiego, to (y) zjem jabłko lub marchewkę.

WIZUALIZACJA CELU
W realizacji wyznaczonych celów dużą rolę odgrywa jego wizualizacja. Dlatego nie ważne czy to implementacja intencji, czy też inny postawiony i odpowiednio sformułowany cel – jego wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie jak wykonujemy daną czynność powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do tego, aby to robić.

METODA MAŁYCH KROKÓW
Jest to metoda, która cieszy się nie tylko największą popularnością, ale także dużą efektywnością w działaniu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: otóż gdy człowiek wyznacza jeden, duży, konkretny cel to w trakcie dążenia do wyznaczonego celu spada mu nie tylko motywacja do działania, ale także osiągnięcie sukcesu jest odroczone w czasie. Metoda małych kroków powoduje, że wyznaczanie mniejszych celów wiąże się z wielokrotnym osiąganiem sukcesu (osiągnięcie celu nie jest odroczone w czasie), co powoduje, że pojawiają się pozytywne emocje, które wpływają motywująco i mobilizują do dalszego działania.

STOPNIOWA REALIZACJA

Nie wprowadzaj wszystkich postanowień w jednym czasie. Rób to stopniowo! Jeżeli zaczniesz wszystkie swoje postanowienia wprowadzać w swoje życie jednocześnie  – prędzej czy później wypalisz się, i nie zrealizujesz żadnego celu. Rok ma dwanaście miesięcy, masz czas, na to, aby zrealizować swoje cele – dlatego rozłóż je w czasie. Wprowadzanie określonego celu/postanowienia to inaczej mówiąc samokontrola. Nie jesteś w stanie kontrolować się w kilku płaszczyznach swojego życia, a wprowadzenie dużej ilości postanowień w jednym czasie, z góry skazane jest na porażkę. Pamiętaj, żeby zacząć od jakiegoś łatwiejszego celu.
~
Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne i pomogą Wam w realizacji celów w 2016 roku. 

W tym Nowym Roku chciałabym Wam życzyć wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych przez Was celów, siły wewnętrznej do zmierzenia się z przeciwnościami losu, które na stałe są wpisane w nasze życie i dużo uśmiechu na co dzień. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP