2016/03/01

Miłość na odległość


Jest piątkowy wieczór - stoisz na trzecim peronie miasta X, a z nadmiaru emocji łopocze Ci serce, bo już za chwilę w końcu się spotkacie. Będziesz mogła wtulić twarz w jego ramiona. Inna wersja jest taka, że jedziesz na lotnisko z dwójką dzieci siedzących w fotelikach na tylnym siedzeniu, nie mogącymi doczekać się, aż w końcu spotkają się z tatą. A Ty? Ty nie możesz doczekać się tego momentu, kiedy Twój mąż będzie przy Tobie i będziecie mogli cieszyć się wspólną codziennością.

Historii opowiadających o związkach na odległość są setki, żeby nie powiedzieć tysiące, a wiele z nich jest do siebie bardzo podobnych. Nie tylko wiele par, ale i sporo małżeństw funkcjonuje w takich związkach, o ile dla pierwszych często jest to odległość od miejsca zamieszkania drugiej połówki, to w drugim przypadku, najczęściej bywa tak, że to sytuacja życiowa zmusza małżeństwo do podjęcia pracy w innym państwie.


Nie ma wątpliwości co do tego, że takie związki na odległość stanowią dość spory problem psychologiczny, bowiem osoby w takiej sytuacji częściej niż w tradycyjnym związku muszą sobie poradzić nie tyle z pokusami, jak z własnymi obawami i tęsknotą. Jednak pomimo takich obaw jak strach przed tym, że związek nie przetrwa, partner nie dochowa wierności okazuje się, że związek na odległość jest idealną okazją do tego, aby wzmocnić więzi.

Gregory T. Guldner i Clifford H. Swensen na podstawie badań wykonanych w 1995 roku wykazali, że czas spędzany z partnerem zarówno w związkach na odległość, jak i tradycyjnych nie wpływa w żaden sposób na poczucie satysfakcji w związku z utrzymywanymi więziami. Ponadto stwierdzili, że częstotliwość rozstań w obu przypadkach jest bardzo podobna. Jednym słowem można powiedzieć, że kilometry nie wywierają wpływu zarówno na trwałość związku dwojga ludzi, jak i poczucie satysfakcji.

Natomiast Mieztner, jak  i Li-Wen uważają, że osoby będące w związku na odległość w porównaniu z tradycyjnymi parami, uczą się większego zaufania do swojego partnera i jest to bardzo korzystne dla ich relacji. Ludzie na pewien sposób zmuszeni są do tego, aby opracować najlepszą strategię komunikowania się. Potrzebują bardzo dużo cierpliwości i wspólnych rozmów, aby efektywnie rozwiązywać swoje problemy.

Miłość na odległość bywa trudna, ale jak się okazuje takie pary mają możliwość nauczenia się wielu nowych rzeczy, uczą się efektywnego komunikowania z partnerem, co sprzyja rozwiązywaniu problemów. Związek na odległość jest możliwy. Wystarczy chcieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP