2017/04/10

Tu i teraz złotym środkiem życiaW pierwszym tekście zamieszczonym na Psychomologia.pl w tym roku, pisałam o dobrostanie psychicznym (czyli szczęściu) i przedstawiłam roboczą wersję narzędzia - Psychomologiczny Trening Szczęścia, którego celem była praca nad samym sobą i odnajdywaniem w codzienności małych radości. Nie wiem ile osób skorzystało z tego produktu, ale nadal możecie go pobrać tutaj


Zawsze jest dobra pora na to, aby rozpocząć pracę nad samym sobą - niezależnie od tego czy jest to Nowy Rok, początek wiosny, a może środek ciepłego lata. Oczywiście jest coś takiego jak warunki sprzyjające zmianom, ale wszystko tak naprawdę zależy właśnie od Ciebie, kiedy zrobisz ten pierwszy krok, aby zmienić coś w swoim życiu. Gdy dostrzegasz, że nie odczuwasz satysfakcji z tego, jak wygląda Twoje życie - może najwyższa pora to zmienić? 

Niestety ludzie mają tendencję do tego, że albo koncentrują się na tym, co wydarzyło się w ich życiu i roztrząsają pewne wydarzenia (zazwyczaj negatywne), albo za bardzo martwią się tym, co będzie w dalekiej przyszłości. Koncentrują wtedy nie tylko swoją energię, ale także i uwagę na coś, co nie jest ważne w konkretnej chwili ich życia. A co za tym idzie, nie dostrzegają tego, że życie na pewien sposób przecieka im przez palce, i tracą te chwile ze swojej codzienności, w których koncentrując się na tym, co jest tu i teraz mogliby odnajdywać radość i wzmacniać swoje zadowolenie z życia. 

Coraz częściej dochodzę do wniosku, że życie tu i teraz jest złotym środkiem dla poczucia szczęścia i własnego dobrostanu psychicznego. Dzięki temu jesteśmy w stanie się nauczyć odnajdywania szczęścia w prostych i codziennych czynnościach. Warto nauczyć się takiej "wewnętrznej wdzięczności" do życia, za to, co mamy i co możemy doświadczać w swojej codzienności. I choć nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy tego chcieli i sami sobie życzyli, to takie podejście uczy nas pewnego rodzaju pokory. Warto doceniać to, co mamy i odnajdywać radość z codziennych rzeczy - ale tego trzeba się nauczyć. Trzeba zostawić za sobą przeszłość, pogodzić się z nią, ponieważ nie jesteśmy w stanie jej zmienić, zostawić przyszłość w spokoju, nie przejmować się rzeczami, na które nie mamy żadnego wpływu i żyć.
Tu i teraz.
Nie od jutra. Nie za tydzień.
Tylko od dziś. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP