2017/06/29

Trwałe i zanikające odruchy u niemowlaków. Czas trwania odruchów zanikających.


Wiek niemowlęcy, czyli pierwszy rok życia dziecka to jedna z dwóch faz okresu nazwanego wczesnym dzieciństwem, trwającym do trzeciego roku życia. Wśród charakterystycznych cech niemowlęcia, na które składają się takie cechy jak długi tułów, krótkie kończyny, czy też przewaga zginaczy nad prostownikami (spójrzcie na pozycje przyjmowane przez maluchy), szczególną uwagę zasługują bezwarunkowe odruchy.

Dziecko. Odruchy bezwarunkowe. Psychomologia. Blog psychologiczny.

W momencie, kiedy dziecko pojawia się na świecie musi przede wszystkim przystosować się do nowego otoczenia, zmian temperatury, nowego sposobu oddychania, przyjmowania pokarmu i wydalania. Jednak pomimo tego, że wszystko jest dla niego nowe i musi przystosować się do zupełnie innych warunków, nie jest tak całkowicie bezradny jakby się wydawało. Otóż dziecko w momencie przyjścia na świat posiada funkcjonalne, dojrzałe narządy zmysłowe oraz reakcje i zachowania odruchowe (bezwarunkowe odruchy).

Bezwarunkowe odruchy to mimowolne reakcje organizmu będące odpowiedzią na określone bodźce. Odruchy te dzielimy na dwie podstawowe grupy:
◈ odruchy trwałe: wspólne dla noworodków i dorosłych,
◈ odruchy zanikające: takie, które powinny zniknąć w określonym czasie.

ODRUCHY WSPÓLNE DLA NOWORODKÓW I DOROSŁYCH

Jeżeli jest mowa o bezwarunkowych odruchach, które są charakterystyczne zarówno dla noworodków, jak i osób dorosłych należy wspomnieć o tych, które umożliwiają codzienne funkcjonowanie. 

Odruch źrenicowy, odpowiedzialny za zmniejszanie i zwiększanie źrenicy w zależności od natężenia światła.
Odruch mrugania, polegający na zamykaniu powieki przy każdej próbie dotknięcia rogówki oka.
Odruch ssania pojawiający się, gdy do ust dziecka zostanie włożony np. smoczek.
Odruch połykania pokarmu.Odruch wydalania moczu i kału.


ZANIKAJĄCE ODRUCHY U NIEMOWLAKÓW

Odruchy należące do tej grupy, powinny zaniknąć w okresie niemowlęcym. Jednak, gdy dziecko pomimo tego, że skończyło pierwszy rok życia, nadal posiada wspomniane poniżej odruchy, jest to sygnał o nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu nerwowego.

Odruch szukania pojawia się za każdym razem, kiedy dziecko zostanie delikatnie dotknięte w okolicy ust. Dodatkowo można zaobserwować, że podczas tej reakcji dziecko delikatnie wysuwa język do ssania (odruch ssania). Powinien zaniknąć około 3-4 miesiąca życia.

Odruch Babińskiego, polegający na tym, że w przypadku podrażnienia stopy dziecko unosi duży palec i prostuje pozostałe palce, po czym ponownie je podkurcza. Odruch ten powinien zaniknąć po 6 miesiącach życia. 

Odruch Moro jest instynktowną reakcją np. na głośny dźwięk, hałas, zmianę pozycji - dziecko rozstawia gwałtownie kończyny w bok (wstrzymując oddech), po czym przywodzi je do siebie (wypuszczając powietrze). Odruch ten często poprzedza płacz. Warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji na zachowanie dziecka, a gdy odruch Moro pojawia się często należy wykonywać delikatniejsze oraz wolniejsze ruchy. Odruch powinien zacząć zanikać w około 4 miesiącu życia dziecka, aby całkowicie zniknąć po 6 miesiącach.

Odruch chwytny polega na tym, że gdy umieścimy palec lub jakiś przedmiot w dłoni dziecka, zaciśnie ono wokół niego piąstkę. Pomiędzy 4, a 6 miesiącem odruch powinien przekształcić się w chwyt prosty (łapanie całą dłonią zabawki). 

Odruch toniczno-szyjny asymetryczny (pozycja szermierza) można zaobserwować w sytuacji, kiedy dziecko ma zwróconą główkę na bok. Wtedy rączki i nóżki po stronie twarzy są wyprostowane, natomiast od strony potylicy zgięte. Zanika około 6 miesiąca życia dziecka.

Odruch marszu automatycznego pojawia się za każdym razem, kiedy stopy niemowlęcia w pozycji wyprostowanej zetkną się z podłożem. Występuje wtedy ruch kroczenia i dziecko przebiera nogami. Odruch zanika w drugim miesiącu życia.

◈◈◈⁣⁢
Mając w domu niemowlę warto zwracać szczególną uwagę na jego rozwój i czujnie obserwować czy wszystko przebiega w prawidłowy sposób oraz jak długo występują odruchy zanikające. Wszelkie odchylenia związane z momentem zanikania odruchów mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy układu nerwowego i zaburzeniach neurologicznych. W przypadku zaobserwowania jakiś odchyleń, bądź wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP